reede, 16. september 2022

Tere taas!

Suvi on mööda saanud ning loodame, et kõigil oli mõnus ja päikeseline puhkus.

Meie Seljametsas oleme alustanud õppeaastat toimekalt ning jagaks nüüd killukesi enda tegemistest ka teiega :)

Kevade viimase postituse lõpetasime infoga, et Eesti Taimekasvatuse Instituut koostöös Maaeluministeeriumiga otsustasid tähistada kartulisordi 'Jõgeva kollane' 80. sünnipäeva. Üle Eesti saadeti enam kui 80. lasteaeda kartuli kasvatamise komplektid. Komplekt sisaldas puidust kasti, mulla kotte, väetist ning seemnekartuleid. 

Meie saime oma kasti kätte 17.mai ning 25.mai täitsime kasti mullaga, lisasime väetise ning külvasime kartulid. Nüüd septembris oli aeg oma saak ülesse võtta ja vaadata palju me kartuleid saime. Õp. Kaire otsis ämbri, kutsus lapsed kokku ja kartulid saidki mullast välja. Iga taime küljest võisime leida mitu mugulat ning pärast oli lastel tore ka mullast veel sinna jäänud tuhliseid otsida. Ämbrisse saanud saagist tegi kokatädi lastele mõnusa lõunasöögi.Kevadel valmis meie aeda uus ja tugev kasvuhoone, kus siis tomati-ja paprikataimed omale kasvukoha leidsid. Esimesed tomatid valmisid juba juuni lõpus ning praegugi, peaaegu igapäev, saame sealt lastega tomateid veel korjata. Paprikasaak oli rikkalik ning paprikad suured. Osad paprikad said rohelistena ära korjatud ning tuppa, järelvalmima toodud ning mõned on veel taimede küljes kasvuhoones. 
Peenrakastidest saime sellel aastal erinevaid maitsetaimi nagu piparmünt, sidrunmeliss, mis siis said korjatud ja talveks kuivatatud. Kokatädi käis peenralt tilli, sibulapealseid korjamas, et neid toitudele lisada.

Õues leidus meil veel (suvi) kõrvitsa-, kurgi-, küüslaaugu- ja sibulapeenar. Kurke saime korjata juulis ja augustis. Mõned jätkusid veel septembrikuussegi.Kõrvitsasaak sellel aastal oli tagasihoidlikum, kui eelmisel aga saime kööki siiski mitu ilusat kõrvitsat viia. Kokatädi saab lastele valmistada kõrvitsa salatit ning laste ühte lemmiktoitu – kõrvitsapüreesuppi.12.SEPTEMBER toimus, juba traditsiooniks saanud, Vanavanemate päeva tähistamine. Seekord oli ürituse märksõnaks „MESI”. Kõigepealt rääkis õpetaja Kaidy oma mesilastest ning näitas lastele mesiniku riietust ning vahendeid. Külla tuli ka mesilane Merilyn, kes lastega koos üritusel tegusalt toimetas.


Järgnevalt said iga rühma lapsed, koos vanavanemate ja õpetajatega külastada kolme tegevuspunkti. Esimeses punktis said lapsed uurida luubiga erinevad lilli ja nende lehti, tolmukaid ning kroonlehti ning aitama väikese mesilased õige ema juurde.  


Teises punktis värvida ümaraid kive guaššvärviga mesilasteks ning viimases kohas pidid programmeerima Bee-Boti robotit nii, et see jõuaks tarust lillele ja lillelt tarusse tagasi. Lõpetuseks mängisime koos 2 liikumismängu: „Kes aias” ning „Mesimummi laulumäng”, pärast mida said lapsed maiustada meesaiaga. 

Kellel veel toimetustest energiat üle, see sai koos vanavanemaga või iseseisvalt lugeda huvitavaid fakte mee ja mesilaste kohta paberitelt, mille õpetaja Kristi oli kinnitanud üle lasteaia hooviala.

UUTE POSTITUSTENI! Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

ROHELINE KOOL JA SELJAMETSA LASTEAED

ROHELINE KOOL JA SELJAMETSA LASTEAED

ÜLEMAAILMNE KESKKONNAHARIDUSPROGRAMM  ROHELINE KOOL Tere armas blogilugeja!   Seljametsa lasteaed otsustas üksmeelselt liituda Rohe...

ROHELINE KOOL JA SELJAMETSA LASTEAED