neljapäev, 7. märts 2024

 PLIRTS PLÄRTS - KÄES ON MÄRTS!


Vaikselt on talvekuud mööda saanud ning õues on juba mõnusalt kevadine. Seljametsa külas on lumi peaaegu kadunud, puudel on märgata kevade märke ning rändlinnudki on taas teel Eestimaale leidnud. 


Enne, kui kirjutame teile juba kevadistemate teemad kohta, siis natuke veel talvistest tegemistest. 


Nimelt eelmises blogis sai kirjutatud, et toitsime talvel linde - lasteaiamaja kõrval pargis oli puu otsas lindude söögianum. Seda käisime koos Hiirekeste lastega iga päev täitmas. Kaugemale minnes oli tore jälgida, kuidas linnukesed julguse kokku võtsid ning sööma lendasid. 

Maja ees on meil posti otsas linnu söögimaja. Selle täitmise eest hoolitsesid Siilikesed ja Oravakesed. Majja pandi päevalilleseemneid ning posti külge riputati seapekikamar ning lapsed valmistasid koos õpetajatega rasvapallid. Oravakeste rasvapallid pandi seekord okste sisse. 


Siilikesed olid tublid ning käisid ka sellel aastal metsloomadele toitu viimas - kartulid, porgandid ja muu meelepärane. Sügisel said kõik rühmad võrsete kasvatamise komplekti. Kui Siilikesed ja Hiirekesed proovisid juba sügisel kasvatamisega hakkama saada, siis Oravakesed tegid oma katsetuse veebruarikuus.
 
Nende katusetus hernevõrsetega oli niivõrd hea, et juba on kaks korda võrseid lõigatud ning lapsed nendega maiustada saanud. Nüüd tuleb kolmandat saaki ootama jääda. 

Vahepeal tähistasime ka vabariigi sünnipäeva. Selleks korraldas muusikaõpetaja Kristi toreda aktuse, kuhu kutsus lastele vanu tööriistu tutvustama Seljametsa muuseumipedagoog Krista. 

Krista rääkis lastele, kuidas vanasti põldu künti, vilja külvati ja lõigati ning kuidas käis jahu valmistamine. Peale aktust sai lapsed maitsta Eesti rahvusroogi - Siilikesed küpsetasid kilupirukaid, Oravakesed valmistasid kilu ja muna leivakesed ning Hiirekeste rühm pakkus kõigile kamapalle. 

Lisaks valmis rühmade ühistöö käigus tore kompositsioon: pikk Hermann, Eesti lipp torni tippu ja kõrvale seisma sai meie maja makett. Meisterdamiseks kasutasime rühmades leiduvat: vanad paberijäägid, wc-paberi rullid, pappkast, käbid ning juba paar aastat tagasi valminud Seljametsa maja makett. Töö viidi näitusele Pärnu Linnavalitsusse. 


Et kevadeks vitamiine koguda, leidsid Hiirekeste õpetajad, et neil on kodudes üle jäänud erinevaid marju - mustsõstar, valgesõstar, punanesõstar, mustikas, maasikas, pohl ja jõhvikas. Otsustasime nendest valmistada ühe eriti vitamiine täis smuuti. Enne said lapsed kõigi marju ka eraldi maitsta. Natuke magususe lisajaks sai seekord üks seisma jäänud banaan. Smuuti sai väga maitsev ning kõik lapsed jõid oma tassid tühjaks. 

Talvisemad teemad said nüüd kirja ja järgmiseks natuke kevadisemat juttu. 


Oleme juba mitmeid aastaid olnud innukad taimekasvatajad. Sellelgi aastal oleme sellega juba algust teinud. 

Oravakeste rühm on juba külvanud tomati-ja paprikaseemned, mis saavad omale kasvuhoones aukohad, kui on juba õues piisavalt soe ja taimekesed parajalt suured.  Hiirekeste rühma lapsed on algust teinud taaskord lillede kasvatamisega. Veebruari lõpus said külvatud kolme eri sorti lillede seemned. Taimed on paljudes pottides juba ka tärganud ja lastega käib usin taimede kasvu vaatlus ning ülepäeva kastmine. 


Meie maja kaks rühma - Oravakesed ja Siilikesed liitusid ka "TERE, KEVAD" projektiga. Projekti kodulehelt  www.terekevad.ee  leiab infot osalevate asutuste kohta, erinevaid viktoriine. Saab vaadata saadetud pilte ja leidub nii muudki. 

Mõlema rühma rühmaruumi on tekkinud ka "KEVADE" sein. Ja kuidas me võtame kevade tuleku vastu ilma VAHTRAMAHLATA?! Juba mitu päeva saavad lapsed ja õpetajad juua magusat vahtramahla, mis meile lasteaia hoovis andev puu pakub. 

TOREDAT KEVADE TULEKUT!


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

ROHELINE KOOL JA SELJAMETSA LASTEAED

ROHELINE KOOL JA SELJAMETSA LASTEAED

ÜLEMAAILMNE KESKKONNAHARIDUSPROGRAMM  ROHELINE KOOL Tere armas blogilugeja!   Seljametsa lasteaed otsustas üksmeelselt liituda Rohe...

ROHELINE KOOL JA SELJAMETSA LASTEAED