neljapäev, 15. aprill 2021

KÕIK PRÜGIST

Seljametsa lapsed on ühed väga usinad prügi sorteerijad. Meie tublid õpetajad on loonud selleks kõigeks suurepärased tingimused ning prügi sorteerimisega tutvub meie majas juba ka kõige pisem laps, esimesest lasteaiapäevast peale. Oleme tutvustanud siin blogis juba varem meie toredaid prügikaste, mis kõikides rühmades on olemas. Kollane, roheline ja sinine õpetavad lapsi sorteerima ning enda tekitatud prügi õigesse kohta panema. Ka alles jäänud toidu jagame toidujäätmeteks ning kompostkasti viimiseks. Aprillikuus keskendume ühel nädalal alati veel rohkem prügile kui seda igapäevaselt teeme. Prüginädalal toimetavad kõik rühmad selle nimel, et sorteerimine toimiks ning meie õueala oleks prügist puhas. Samuti liigume majast välja, et ka meie ümber olev keskkond oleks puhtam ja prügivabam. Alati on prügikogused liiga suured, mis lapsed metsa alt ja kergliiklutee äärest kokku korjavad. Samad tulemused olid ka sügisel toimuval maailmakoristuspäeval, kus kogu meie maja rühmad tublisti osa võtsid ning ümbruskonnast prügi korjamas käisid.

Sellel õppeaastal oli meie üks eesmärkides vähendada tekkivaid toidujäätmeid. Selleks viisime kõikides rühmas läbi detsembrikuus toiduauditi, mille tulemused said kenasti ka tabelisse kantud (https://drive.google.com/drive/folders/15RK1TFsCoOiODZDQzlmRaWqUGfiFbYrb). Selgus, et mõned toidud oleks parem asendada ning lastele meelepärasemaks muuta. Tegeleme sellega pidevalt ning uue toiduauditi viime läbi veel sellel kevadel. Siis on aeg jälle tulemusi vaadata ja järeldusi teha, millest edasi ikka paremuse poole püüelda, et meie prügikogused väheneksid.

Aga rääkides lõppevast prüginädalast, siis sellesse nädalasse mahtus ikka väga palju prügi koristamist. Pisikesed Siilikesed toimetasid usinalt õuealal ning korjasid mitu päeva järjest ka kõige pisema soga ära. Lisaks mängiti palju prügiteemalisi mänge ning külas käis robootikas toimetav Bee-Bot, aidates sorteerimist paremini mõista.

Meie Hiirekesed käisid nädala jooksul kahel korral majast väljas, et prügi koristada. Esimesel korral Seljametsa bussipeatuses ja mänguväljakul ning teisel korral Seljametsa järve äärde viiva tee ääres. Teemaks oli ka jääkmaterjalidest meisterdamine - vanadest ajalehtedest tehti papjeemašee tehnikat kasutades paberit, et tulevaks emadepäevaks kaart sinna peale meisterdada. Tublid Hiirekesed on kasutanud palju vanu piimapakke lillepottide asemel, et taimi kasvatada. Samuti on rühmas väga hinnas tühjad wc-paberi rullid ning kodus üle jäänud nööbid.

Meie kõige suuremad, Oravakesed olid samuti väga agarad prügi koristajad. Käidi ümbruskonnas maantee äärt ja metsa alust koristamas. Prügi leiti ikka väga palju - kurvaks üllatuseks oli see, et paari päevaga oli koristatud alale jälle palju uut prügi tekkinud. Õppimiskohti jagus ikka hoolega.

Kuna prüginädalal toimetati väga palju õues, siis tähelepanu said ka meie peenrakastid. Arutelu tulemusena otsustati peenrakastidele uus koht leida, kuna esialgne koht oli liiga jahe ja päikesevaene. Nii said lapse jälle mõnusat õuesõppet nautida ning osa saada rohenäppude maailmast varakevadises päikesepaistes. Peenrakastid on aga uute taimede ootele, täis värsket mulda ja teotahet. Kuna suured talgud sellel aastal meie hoovis ära jäävad, siis koristame jooksvalt lastega õuealalt oksi ja riisume lehti. Toimetame ka pidevalt meie üsna uut kompostri sisu jälgides, avastades seal sees toimuvat elu ja protsesse.

Postituse lõpetuseks ka mõni pilt sellest, kui lihtne ja vahva on prügi sorteerida ja loodust hoida. Teeme ikka loodusele pai! :)Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

ROHELINE KOOL JA SELJAMETSA LASTEAED

ROHELINE KOOL JA SELJAMETSA LASTEAED

ÜLEMAAILMNE KESKKONNAHARIDUSPROGRAMM  ROHELINE KOOL Tere armas blogilugeja!   Seljametsa lasteaed otsustas üksmeelselt liituda Rohe...

ROHELINE KOOL JA SELJAMETSA LASTEAED